In the Schools

Comments () A Text Size

Denton ISD

Adopt-A-School to honor essay winners

The Denton school district’s Adopt-A-School program will conduct a Young Authors Night at 6 p.m. today at the Barnes & Noble in Golden Triangle Mall to honor all first-place winners in the program’s recent essay contest.

Honorees will be presented with a book that includes their award-winning essays. A copy of the book will be added to each of the district’s elementary school libraries.

The Adopt-A-School program essay contest encouraged fourth- and fifth-grade students to write essays and create artwork answering the question “Why is Denton ISD the place to be?”

Up to three essay winners were selected from each grade level, and of those winners, six students each from the fourth and fifth grades were named district winners.

Essay winners were presented with trophies on Dec. 13.

Fourth-grade district essay winners were: first place, Kylie Skipper, Nelson Elementary School; second place, Kaitlyn Williams, Blanton Elementary; third place, Abel Camacho, Borman Elementary; fourth place, Jesse Maness, Stephens Elementary; fifth place, Emily Tran, Rivera Elementary; and sixth place, Caitlin Vessel, Providence Elementary.

Fourth-grade district bilingual essay winners were: first place, Edwin Trejo, Hodge Elementary; second place, Jennifer Mejia, Lee Elementary.

Fifth-grade district essay winners were: first place, Loryn Wong, Cross Oaks Elementary; second place, Isabel Ballard, Savannah Elementary; third place, Abigail Pierson, Paloma Creek Elementary; fourth place, Clara Shim, Stephens Elementary; fifth place (tie), Teagan Fuentes, Rivera Elementary and Christian Morales, Lee Elementary; sixth place (tie), Madison Edwards, McNair Elementary and Brynn Brown, Nelson Elementary.

The fifth-grade district bilingual essay winner was Gabriel Alanis, Lee Elementary.

Fourth-grade campus essay winners were:

Blanton — Kaitlyn Williams, first place; Jackson Williams, second place; and Hannah Kim, third place.

Borman — Abel Camacho, first place; Anais Barrera, second place; and Danna Basave, third place.

Cross Oaks — Kaleigh Mazy, first place; Autumn Vance, second place; and Kailan Ayers, third place.

E.P. Rayzor — Brooklyn McDonald, first place; Will Sukach, second place; and Avery Perry, third place.

Evers Park — Rebecca Cazco, first place; Angeles Orta, second place; and Pieper Martin, third place.

Ginnings — Adiyana Sao Faigaalii, first place; Natalya Mercier, second place; and Dailyn Hipolito, third place.

Hawk — Emma Warfford, first place; Christian Luevano, second place; and Sean Yeatts, third place.

Hodge — Edwin Trejo, bilingual first place; Juan Jose Anguiano, bilingual second place; and Michelle Bosquez, bilingual third place.

Houston — Sofia Banuelos, first place; Avery Jackson, second place; and Kailee Hilton, third place.

Lee — Jasmine Perez, first place; Lexy Brice, second place; Olivia Guiterrez, third place; Jennifer Mejia, bilingual first place; Stephanie Aguirre, bilingual second place; and Tamara Esquivel, bilingual third place.

McNair — Xander Petty, first place; Candace Carpenter, second place; and Aiden Jaramillo, third place.

Nelson — Kylie Skipper, first place; Azer Wahab, second place; and Jazzy Holmes, third place.

Paloma Creek — McKane Barnes, first place; Megan Mecham, second place; and Kiara Franklin, third place.

Pecan Creek — Mallory Guilstorf, first place; Isabella Kissenger, second place; and Katelyne Gholston, third place.

Providence — Caitlin Vessel, first place; Sam Vader, second place; and Miranda Garcia, third place.

Rivera — Emily Tran, first place; Damius Sears, second place; and Christopher Cueras, third place.

Savannah — Emma Lutz, first place.

Stephens — Jesse Maness, first place; Michael Sepe, second place; and Alyssa McKinney, third place.

Wilson — Lexi Duhon, first place; Gavin Sebesta, second place; and Adam Seay, third place.

Fifth-grade campus essay winners included:

Blanton — Paige Griffiths, first place; Mia Thompson, second place; and Preston Duesing, third place.

Borman — Antonio Perez, first place; Leslie Gonzalez, second place; and Ulises Sotero, third place.

Cross Oaks — Loryn Wong, first place; Elizabeth Meyer, second place; and D’nasia Mitchell, third place.

E.P. Rayzor — Libby Roy, first place; Madeline Flynn, second place; and Sydney Jones, third place.

Evers Park — Brisa Diaz, first place; Aidan Ware, second place; and Steven Lee, third place.

Ginnings — Jan Blasini, first place; Jazmine Smith, second place; and Genesis Reyes Tome, third place.

Hawk — Hanna Lehti, first place; Lauryn Adams, second place; and Raquel Wolf, third place.

Hodge — Conner Shelton, first place; Taylor Thomas, second place; and Jalissa Bell, third place.

Lee — Christian Morales, first place; Daniela Esquivel, second place; Monse Juanillo, third place; Gabriel Alanis, bilingual first place; Gabriela Esquivel, bilingual second place; and Evelyn Roman, bilingual third place.

McNair — Madison Edwards, first place; Cade DuPont, second place; and Ashton Rollins, third place.

Nelson — Brynn Brown, first place; and Tatyana Rochelle Lane, second place.

Paloma Creek — Abigail Pierson, first place; Shalom Yessuff, second place; and Matthew Contreras, third place.

Pecan Creek — Emma Germany, first place; Ava Bohnert, second place; and Victoria McCall, third place.

Providence — Hudson Barnett, first place; Mariah Nale, second place; and Hailey O’Riordan, third place.

Rivera — Teagan Fuentes, first place; Mia Curtis, second place; and Logan Petersen, third place.

Savannah — Isabel Ballard, first place; Hunter Langley, second place; and Tyrece Evans, third place.

Stephens — Clara Shim, first place; Carter Listi, second place; and Jaxon Holder, third place.

Nominations for facility names being accepted

The Denton school district is accepting names for future district facilities through Jan. 31.

Individuals are encouraged to submit nominations for future district names in written form or online via www.dentonisd.org/facilitynaming, according to district officials.

The district is accepting nominations for future facilities including a 22nd elementary school currently under construction in the Lantana area that was included in the 2007 bond package; a fourth high school in the eastern portion of the district, a 23rd and 24th elementary school, an eighth middle school and the ninth-grade addition at Guyer High School, all of which were approved in a 2013 bond package.

District guidelines state facilities be named for a geographic area within the district, a historic site or a deceased person who made a “significant contribution to society” deemed appropriate by the school board.

For more information, contact Robert Bostic, assistant superintendent of academic programs, at 940-369-0134.

Guyer High School

Booster Club to sponsor rally for football team

The Guyer High School Wildcat Booster Club will conduct a community celebration/pep rally at 9:40 a.m. Friday honoring the high school football team for winning the Class 4A Division I state championship.

The rally will be held in Wildcat Gymnasium at the school, 7501 Teasley Lane.

Participating in the event will be the Guyer High band, cheerleaders, dance squad and honor guard. Speakers will include school board President Charles Stafford, Superintendent Jamie Wilson, Principal Barbara Fischer, Guyer head football coach John Walsh, and other community leaders.

For more information, call 940-369-0006.

DENTON ISD

DHS senior named Merit semifinalist

The Denton school board will honor a Denton High School senior who has been named a National Merit Semifinalist and 21 others who received national honors in the scholars program at 6 p.m. Tuesday, Jan. 21, at the Stephens Central Administration Building, 1307 N. Locust St.

Omar Akram was among a group of about 16,000 National Merit Scholarship semifinalists chosen nationwide.

The high school senior is the son of Javed and Zahida Akram, and he plans to study biology at the University of Oklahoma. Omar Akram is president of the Denton High Math Club, Spanish Honor Society vice president and secretary for the University Interscholastic League Spelling Team.

Less than 1 percent of students who took the Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test were named semifinalists for National Merit awards, according to Denton school district officials.

Fifteen high school seniors from the district were named Commended Scholars by the National Merit Scholarship Corporation.

Nationwide, about 34,000 students were recognized as Commended Scholars and finished in the top 5 percent of students taking the Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test, according to Denton school district officials.

Commended Scholars from the district include:

Denton High — Seth S. Cope, Emily S. Fu, Alexander D. Herring, Dennis R. Lang, Alexander Plese. George C. Roberson and Yiming Su.

Guyer — Bailey Lewis, Jackie Peterson, Zaara Qasim, Haley Tucker and Esther Weaver.

Ryan — David (Marshall) Bielefeld and Jared Allen.

Four students from the district were recognized by the National Hispanic Recognition Program, which recognizes students who are at least one-quarter Hispanic or Latino and finish among the top 5,000 highest scoring test takers on the Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test, according to Denton school district officials.

Students from Denton recognized by the National Hispanic Recognition Program include:

Denton High — Sarah Clark.

Guyer — Jordan Reyes.

Ryan — Reilly Martinez and Melissa Gonzalez.

Two students from Guyer were recognized by the National Achievement Scholarship Program, which acknowledges students scoring in the top 3 percent of more than 160,000 African-American students requesting consideration for the honor, according to Denton school district officials.

Students recognized by the National Achievement Scholarship Program included Charis L. Rodgers and Chimezie C. Ileje.

In the last decade, the Denton school district has had more than 100 National Merit Commended Scholars and 35 National Merit Semifinalists, according to district officials.

Liberty Christian School

Preview Day scheduled for families on Feb. 4

Liberty Christian School will conduct Preview Day for families from surrounding communities on Feb. 4.

The event will begin at 9 a.m., with Rodney Haire, Liberty Christian’s president and founder, followed by visits with students and tours of classroom.

According to school officials, Liberty Christian was named the top private school in Texas in Class 5A by the Texas Association of Private and Parochial Schools.

To RSVP, visit www.libertychristian.com or call 940-294-2127.

Stuffed toy drive nets 800 gifts for children

A recent stuffed toy animal drive conducted by the Liberty Christian School National Honor Society, Student Council Association and National Junior Honor Society collected more than 800 toys for children in need at Christmas.

Celebrating its 20th year conducting the “Teddy Bear Roundup,” the school donated stuffed toy animals to the following organizations: The Denton County Toy Store at the Asbury United Methodist Church, Cumberland Presbyterian Children’s Home, Denton Christian Preschool, Denton City County Day School, Fred Moore Day Nursery School, Denton County Friends of the Family, the Salvation Army and Veracity Research Co. Toy Drive.

“I can tell this drive is extra special to our students,” said Toni King, National Honor Society sponsor, in a statement from the school. “It warms their hearts knowing their gift will benefit other children.”

Spanish Club serves at Denton school

Students from the Spanish Club at Liberty Christian School delivered more than 400 small toys to children at the Ann Windle School for Young Children in Denton last month.

The group of 37 club members dressed in “festive Christmas clothing” and escorted children to visit Santa. The Spanish Club members also entertained the children and assisted them with crafts, songs and classroom Christmas activities, according to school officials.

Selwyn College Preparatory School

Students volunteer at North Texas Food Bank

A group of students of various ages from Selwyn College Preparatory School sorted and packed 13,200 pounds of food at the North Texas Food Bank on Thursday, Jan. 9.

According to school officials, the food will feed about 11,000 people.

The community service trip to the food bank was sponsored by the Selwyn National Honor Society chapter.

German language classes to be offered

Selwyn College Preparatory School will be offering German language classes from 9:30 a.m. to noon on Saturdays beginning Feb. 1 and continuing through May 24.

The 15-week course is open to the public, and students 3 to 10 years old are welcome to attend.

School officials say the courses will be offered through the Dallas Goethe Center and taught by Selwyn faculty member Alex Jeffcoat.

Cost for the course is $290 and is due on the first day of class. For more information, call 972-207-4319, and to register for the class, visit http://bit.ly/1hobK7v.


Comments
DentonRC.com is now using Facebook Comments. To post a comment, log into Facebook and then add your comment below. Your comment is subject to Facebook's Privacy Policy and Terms of Service on data use. If you don't want your comment to appear on Facebook, uncheck the 'Post to Facebook' box. To find out more, read the FAQ .
Copyright 2011 Denton Record-Chronicle. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.