Skip to Navigation Skip to Main Content
David Minton

DCLA Youth Fair & Rodeo Results

Contestants hold their animals as the judge circles the ring during the Breeding Lamb show at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo, Wednesday, March 26, 2014, at North Texas Fairgrounds in Denton.David Minton
Contestants hold their animals as the judge circles the ring during the Breeding Lamb show at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo, Wednesday, March 26, 2014, at North Texas Fairgrounds in Denton.
David Minton
Lambs move through the barn to get cleaned up before the show at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo, Wednesday, March 26, 2014, at North Texas Fairgrounds in Denton.David Minton
Lambs move through the barn to get cleaned up before the show at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo, Wednesday, March 26, 2014, at North Texas Fairgrounds in Denton.
David Minton
<TypographyTag1>ABOVE:</TypographyTag1> Austin North of Krum blow-dries his lamb, with help from his father, John North, at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo on Wednesday at the North Texas Fairgrounds in Denton.<252><EL8><252><TypographyTag1>LEFT:</TypographyTag1>: Ross Sylvester of Krum washes his lamb before Wednesday’s show at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo at the North Texas Fairgrounds in Denton.<252><EL8><252>David Minton/DRCDavid Minton
ABOVE: Austin North of Krum blow-dries his lamb, with help from his father, John North, at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo on Wednesday at the North Texas Fairgrounds in Denton.<252><252>LEFT:: Ross Sylvester of Krum washes his lamb before Wednesday’s show at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo at the North Texas Fairgrounds in Denton.<252><252>David Minton/DRC
David Minton
Austin North of Krum blow-dries his lamb, with help from his father, John North, at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo on Wednesday at the North Texas Fairgrounds in Denton.David Minton
Austin North of Krum blow-dries his lamb, with help from his father, John North, at the Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo on Wednesday at the North Texas Fairgrounds in Denton.
David Minton

The Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo continues through Saturday at the North Texas Fairgrounds, 2217 N. Carroll Blvd. in Denton. The following is a list of winners through Wednesday’s events:

WEDNESDAY EVENTS

LAMBS

Grand Champion Market

MacKenzie Gramling, Krum FFA

Reserve Grand Champion

Market

Kelli Wolf, Krum FFA

Sr. Showmanship Market

Bailey Hymes, Krum FFA

Jr. Showmanship Market

Ross Sylvester, Krum FFA

Grand Champion Breeding

Dakota Collum, Sanger FFA

Reserve Grand Champion

Breeding

Bryan Wolf, Krum FFA

Jr. Showmanship Breeding

Bryan Wolf, Krum FFA

BROILERS

Grand Champion

Preston Webb, Pilot Point FFA

Reserve Grand Champion

Rhett Vincent, Pilot Point FFA

Jr. Showmanship

Preston Webb, Pilot Point FFA

Sr. Showmanship

Hailie Labrum, Krum FFA

SR. TRACTOR DRIVING CONTEST

1st Place — Jordan Rupe, Denton Ryan FFA

2nd Place — Garrett Blank, Krum FFA

3rd Place — Haden Willis, Denton Ryan FFA

JR. TRACTOR DRIVING CONTEST

1st Place — Ross Sylvester, Krum FFA

2nd Place — Yancey Klone, Pilot Point FFA

NATURE COLLECTIONS

Senior Grand Champion

Arthur Hatch, Argyle 4-H

Senior Reserve Champion

Theresa Raabe, Argyle 4-H

Junior Grand Champion

Andrea Arnold, Argyle 4-H

Junior Reserve Champion

Jacob Bradshaw, Argyle 4-H

TUESDAY EVENTS

The Denton County Livestock Association Youth Fair & Rodeo continues through Saturday at the North Texas Fairgrounds, 2217 N. Carroll Blvd. in Denton. The following is a list of winners through Tuesday’s events:

HORSES

High Performance Walk — Trot

Remington McCarty,

Silver Saddle 4-H

High Performance 13-under

Jade Allen, Silver Saddle 4-H

High Performance 14-18

Catherine Arndt, Silver Saddle 4-H

High Point Performance Overall

Catherine Arndt, Silver Saddle 4-H

High Speed 3rd-11

Alexa Kirksey, Sanger FFA

High Speed 12-14

Shelby Maxwell, Pilot Point FFA

High Speed 15-18

Carlee Sue McQuinn, Lonestar 4-H

High Speed Overall

Carlee Sue McQuinn, Lonestar 4-H

RABBITS

Grand Champion Market

Abagail Deussen, Krum FFA

Reserve Grand Champion

Market

Caitlin Hurlbut, Krum FFA

Best in Show

Miranda Randell, Northwest FFA

Reserve Best in Show

MaKayla Dotson, Sanger FFA

Senior Showmanship

Chyenne Snider, Lake Dallas FFA

Junior Showmanship

Tara Whitely, Sanger FFA

GOATS

Grand Champion Market

Alex Prickett, Argyle 4-H

Reserve Grand Champion

Market

Victoria Clark, Aubrey FFA

Senior Showmanship

Megan Galvin, Argyle 4-H

Junior Showmanship

Tyler Griffeth, Ponder FFA

Grand Champion Breeding

Alex Prickett, Argyle 4-H

Reserve Grand Champion

Breeding

Karlee Collins, Aubrey FFA

Senior Showmanship Breeding

Alex Prickett, Argyle 4-H

Junior Showmanship Breeding

Karlee Collins, Aubrey FFA

SCHOLARSHIPS

Best in Show-Rabbit

Miranda Randell, Northwest FFA, $100

Reserve Best in Show-Rabbit

MaKayla Dotson, Sanger FFA, $50

Grand Champion Breeding-Goat

Alex Prickett, Argyle 4-H, $100

Reserve Grand Champion

Market-Goat

Karlee Collins, Aubrey FFA, $50