Skip to Navigation Skip to Main Content
Special Contributor

Basketball: Six area teams listed on TABC preseason rankings

The Denton area was well-represented Monday when the Texas Association of Basketball Coaches announced its preseason rankings for all classifications. 

There were six Denton-area teams that made the cut, headlined by the Argyle girls. The three-time defending Class 4A champions will enter the upcoming season as the No. 3 team in Class 4A behind Liberty Hill and Godley. The Lady Eagles beat Liberty Hill in last year's title game. 

Meanwhile, the Argyle boys came in at No. 22 after losing in the state semifinals a year ago.

In Class 6A, the Guyer boys are the No. 2 team behind Austin Westlake. The Ryan girls are No. 12 in Class 5A after their run to the regional tournament last year, while the Ryan boys are No. 8. 

Ponder's boys team is ranked No. 5 in Class 3A.

Here are the TABC preseason rankings involving Denton-area teams:

Class 6A (Boys)

1. Austin Westlake
2. Guyer
3. Houston Sam Houston
4. South Garland
5. DeSoto
6. Cy Falls
7. Katy Tompkins
8. Spring Dekaney
9. Fort Bend Bush
10. Lake Travis
11. San Antonio Wagner, 12. South Grand Prairie, 13. North Crowley, 14. Atascocita, 15. Klein Forest, 16. Rowlett, 17. College Park, 18. Dickinson, 19. Odessa Permian, 20. Laredo Alexander, 21. Dallas Jesuit, 22. Cibolo Steele, 23. Arlington Bowie, 24. McAllen Rowe, 25. Harlingen South.

Class 5A (Boys)

1. Justin Northwest
2. Waxahachie
3. Mansfield Timberview
4. Austin LBJ
5. Dallas Kimball
6. PA Memorial
7. Manvel
8. Ryan
9. Corpus Christi Veterans Memorial
10. El Paso Andress
11. Midlothian, 12. Little Elm, 13. FB Elkins, 14. Fort Worth Wyatt, 15. Birdville, 16. Lancaster, 17. San Antonio Houston, 18. Boerne Champion, 19. Bryan Rudder, 20. Houston Madison, 21. Dallas Wilson, 22. South Oak Cliff, 23. Pflugerville Connally, 24. El Paso Burges, 25. Prosper. 

Class 5A (Girls)

1. Canyon
2. Mansfield Timberview
3. Barbers Hill
4. Amarillo
5. Frisco Liberty
6. Flour Bluff
7. Austin High
8. Georgetown
9. Colleyville Heritage
10. The Colony
11. Tomball Memorial, 12. Ryan, 13. Kerrvill Tivy, 14. Prosper, 15. Ozen, 16. Birdville, 17. Corpus Christi Carroll, 18. Frisco Lone Star, 19. College Station, 20. Brownville Vet Memorial, 21. Mansfield Summit, 22. Houston Madison, 23. Trimble Tech, 24. Boswell, 25. Laredo Cigarroa.

Class 4A (Boys)

1. Silsbee
2. Houston Yates
3. Seminole
4. Dallas Lincoln
5. Dallas Carter
6. Brazosport
7. Waxahachie Life
8. Center
9. Connally
10. West Oso
11. Wilmer Hutchins, 12. Abilene Wylie, 13. Wharton, 14. Wichita Falls Hirschi, 15. Kennedale, 16. Lubbock Estacado, 17. Boerne, 18. North Forest, 19. Little Cypress Mauriceville, 20. Somerset, 21. Hardin Jefferson, 22. Argyle, 23. Athens, 24. Burkburnett, 25. Paris. 

Class 4A (Girls)

1. Liberty Hill
2. Godley
3. Argyle
4. Tatum
5. Madisonville
6. Levelland
7. Wharton
8. Houston Wheatley
9. Sweeny
10. Kennedale
11. Gilmer, 12. Carrollton Ranchview, 13. Devine, 14. Stephenville, 15. Navasota, 16. Orange Grove, 17. Glen Rose, 18. Bullard, 19. Cleveland, 20. Boerne, 21. Denver City, 22. Fredericksburg, 23. Abilene Wylie, 24. Gatesville, 25. Dallas Lincoln. 

Class 3A (Boys)

1. Bowie
2. Jarrell
3. Brock
4. Schulenburg
5. Ponder
6. East Chambers
7. Nocona
8. Peaster
9. Cole
10. Madison
11. Wall, 12. Van Vleck, 13. Mount Vernon, 14. MP Chapel Hill, 15. Teague, 16. Pollok Central, 17. Commerce, 18. Van Alstyne, 19. LaMarque, 20. Kountze, 21. Canadian, 22. Santa Rosa, 23. Odem, 24. Newton, 25. Crane.