Skip to Navigation Skip to Main Content
DRC

Football: Guyer's Lanz receives all-state honorable mention

Guyer senior and recent TCU signee John Lanz was recognized as an honorable mention selection when the 2017 Texas Associated Press Sports Editors Class 6A all-state team was released Thursday.

Lanz was the only Denton-area player recognized on this year's 6A list.

After quickly developing into a reliable force on the Wildcats' offensive line as a sophomore, Lanz was a first-team all-district selection and earned all-state honorable mention as a junior. He graded out at 90 percent as a senior and averaged six knockdown blocks per game while finishing his career without allowing a sack.

Class 6A All-State Football Team

The 2017 Texas Associated Press Sports Editors Class 6A all-state high school football team, released Thursday. Voting based on regular-season performance. Players are listed in alphabetical order at each position.
FIRST-TEAM OFFENSE 

Linemen: Garrett Aylor, Austin Westlake, Sr. Brannon Brown, SA Northside O'Connor, Jr. Joshua Jynes, DeSoto, Sr. Matt Leehan, Southlake Carroll, Sr. Mike Ruth, Coppell, Sr.

Receivers/ends: Stefan Cobbs, Keller Fossil Ridge, Sr. Cameron Thomas, Round Rock Westwood, Sr.

Quarterback: Tanner Mordecai, Waco Midway, Sr.

Running backs: Simi Bakare, Round Rock Cedar Ridge, Sr. Matt Gadek, McKinney, Sr. Calvin Hill, Baytown Sterling, Jr. Nakia Watson, Austin Westlake, Sr.

Kicker: Austin Garza, Edinburg Vela, Sr.

Offensive Player Of The Year: Tanner Mordecai, Waco Midway

FIRST-TEAM DEFENSE

Linemen: Braden Cassity, Austin Westlake, Sr. Jeremiah Gray, Dallas Skyline, Sr. Oso Ifesinachukwu, Austin Vandegrift, Sr. Arnold Saidov, Keller Fossil Ridge, Sr.

Linebackers: Connor Lee, Flower Mound, Sr. Isaiah Paul, SA Northside Brennan, Sr. Richard Silva, Keller Central, Soph.

Defensive backs: Bryon Broussard, Dickinson, Sr. Darius Snow, Hebron, Soph. Caden Sterns, Cibolo Steele, Sr. Bryson Washington, Houston King, Soph.

Punter: Nick Falsone, SA Churchill, Jr.

Defensive Player Of The Year: Braden Cassity, Austin Westlake

SECOND-TEAM OFFENSE 

Linemen: Mason Grosser, Allen, Sr.; Kolbe Harris, Converse Judson, Sr.; Aaron Ramirez, McAllen Memorial, Sr.; Blake Webster, Austin Westlake, Jr.; Luke Wilkin, Austin Westlake, Sr.

Receivers/ends: Naveon Mitchell, Fort Bend Travis, Sr.; Garrett Wilson, Austin Lake Travis, Jr.

Quarterback: Amryn Jeffrey, Fort Bend Travis, Sr.

Running backs: Ean Beek, Katy Taylor, Sr.; Brenden Brady, Cibolo Steele, Sr.; Brock Sturges, Allen, Sr.

Kicker: Brady Ellsworth, Allen, Sr.

SECOND-TEAM DEFENSE

Linemen: Carter Breu, Schertz Clemens, Sr.; Nico Ezidore, Garland Naaman Forest, Sr.; Harris Goode, FW Paschal, Sr.; Demarvin Leal, Converse Judson, Jr.; David Neil, Austin Westlake, Jr.

Linebackers: Isaiah Nunez, Midland Lee, Sr.; Michael Parrish, Southlake Carroll, Jr.; Nathan Sanchez, McAllen Memorial, Sr.

Defensive backs: Jalen Carr, Longview, Sr.; Isaiah Ganaway, Keller Central, Sr.; Rj Mickens, Southlake Carroll, Soph.; Jaques Tyler, Schertz Clemens, Sr.

Punter: Alec Brinton, Keller, Sr.

HONORABLE MENTION OFFENSE 

Linemen: Matthew Altrock, Keller Fossil Ridge; Esteban Avila, South Grand Prairie; Colten Blanton, Cypress Ranch; Jayden Borjas, Edinburg Vela; Andrew Coker, Katy Taylor; Gunner Couch, San Angelo Central; Alex Ederson, Keller Fossil Ridge; Connor Galvin, Katy; Jacob Holland, Arlington Martin; Jackson Kimble, Southlake Carroll; John Lanz, Guyer; Ricky Leal, Keller Fossil Ridge; Luke Matthews, Fort Bend Elkins; Demarcus Marshall, Grand Prairie; Dawson Reynolds, Odessa Permian; Pila Siale, Euless Trinity; Tommy Smith, Round Rock Cedar Ridge; Tyler Smith, North Crowley; Charlie Zeno, Cibolo Steele.

Receivers/ends: Tyreese Andrus, EP Montwood; Miles Battle, Cypress Creek; Trejan Bridges, Hebron; Jaylin Brown, Longview; Caleb Chapman, Friendswood Clear Brook; Julian Ortega-Jones, North Crowley; Fletcher Rosenbleeth, Dallas Jesuit; Jaxon Smith, Rockwall; Keandre Street, Tyler; Henry Teeter, San Angelo Central; C.J. Williams, Waco Midway.

Quarterbacks: Matthew Baldwin, Lake Travis; Cedarious Barfield, EP El Dorado; Michael Black, Haltom; Cobe Craft, Keller Fossil Ridge; Andrew Fernandez, EP Montwood; Maverick McIvor, San Angelo Central; Roel Sanchez, SA O'Connor; Grant Tisdale, Allen.

Running backs: Jaylin Hastings, SA Northside Jay; Courage Keihn, Euless Trinity; Trent Kennedy, Cypress Fairbanks; Myles Lewis, Dickinson; T.J. McDaniel, Southlake Carroll; Jailen Robinson, North Crowley; E.J. Smith, Dallas Jesuit; Josh Traylor, Midland Lee; Ed Williams, Odessa Permian.

Kickers: Devin Brock, Keller Central; Caden Davis, Coppell; Cameron Dicker, Lake Travis; Chris Kessler, Longview; Neal Koskay, Southlake Carroll; Michael Lyssy, SA Northside O'Connor; Carson Roberts, Odessa Permian; Graham Torres, SA Madison.

HONORABLE MENTION DEFENSE
Linemen: Jacob Banda, Weslaco East; Korrey Barron, Rockwall; Travis Chatman, Euless Trinity; Keondre Coburn, Spring Westfield; Izaiah Filikitonga, Euless Trinity; Carlos Hatcher, Hebron; Matt Jones, Odessa Permian; C.J. Kuehler, Smithson Valley; Blake Kuithe, Katy Cinco Ranch; Kade Langston, Lake Travis; Peyton Lewis, Cypress Fairbanks; Dominic Livingston, Aldine Davis; Terrance Newman, Duncanville; Jacob Nichter, Keller; Tyler Solomon, Georgetown; Daniel Villarreal, La Joya; Grayson Williams, Keller; Victor Winston, Round Rock Cedar Ridge.

Linebackers: Tanner Adams, Odessa Permian; Martrevious Allison, Tyler; Chad Bailey, Fort Bend Ridge Point; Colby Burkley, Round Rock Cedar Ridge; David Dickerson, Austin Westlake; Jacob Doddridge, Southlake Carroll; Preston Ellison, Odessa Permian; Smith Essman, Midland; Kamryn Farrar, Dallas Skyline; Jacob Felczak, Keller Central; Matt Girard, Keller Central; Keyshawn Johnson, Duncanville; Dorian Mundy, Dallas Skyline; Donavan Mutin, Klein Collins; Alston Orji, Rockwall; Jacoby Roberts, Euless Trinity; Jackson Shearer, The Woodlands; Jacoby Simpson, Aldine MacArthur; Jarrett Skaggs, Mansfield; Chris Skinner, Haltom; Kevin Watts, Wylie.

Defensive backs: Millard Bradford, SA O'Connor; Brodrick Calhoun, Mesquite Horn; Ty Dearman, Arlington Bowie; Joseph Devincenzo, Southlake Carroll; Daniel Enriquez, Edinburg Vela; DJ Graham, Keller Central; Tyus Grayson, Tyler; Ge'mon Green, DeSoto; Byron Hanspard Jr., DeSoto; Tobias Harris, Pflugerville Hendrickson; Isaiah Humphries, Garland Sachse; D'shawn Jamison, Houston Lamar; Cam'ron Jones, Mansfield; Jephaniah Lister, Longview; Kason McCullough-Cooper, Mansfield; Jonathan McGill, Coppell; Tre'von Moehrig-Woodard, Smithson Valley; Kelechi Nwachuku, McAllen Memorial; Josh Ofili, Katy Cinco Ranch; Anfernee Orji, Rockwall; Ke'shon Rowe, Katy; Gage Smith, San Angelo Central; Sebastian Tauaalo, Euless Trinity; Garrison Vaughn, Belton; William Vuong, Keller Central; DJ Warnell, Dickinson; Bee Jay Williamson, Mesquite Horn; Rashad Wisdom, Converse Judson.

Punters: Devin Brock, Keller Central; Logan Claborn, Rockwall; Carson Roberts, Odessa Permian.