Track & field notebook: Guyer's Hunter gets fourth and fifth place finishes

Comments () A Text Size

AUSTIN — The weather was a major competitor Friday at the first day of the UIL state track and field meet at Myers Stadium at the University of Texas. Heavy rain and thunderstorms caused a delay of more than two hours for the running finals.

After the weather finally cleared the meet resumed and only the girl’s  Class 2A discus had to be rescheduled for today.

 

Hunter top finisher

Guyer’s Jalen Hunter, a qualifier in three events, had the top finish of any Denton-area qualifiers on Friday when he took fourth place in the Class 4A 300-meter hurdles and was fifth in the 110-meter high hurdles.

In the 300 hurdles, Hunter turned in a time of 38.14 for fourth. Darien Tennon of Fort Worth Trimble Tech won the event with a time of 37.45.

In the 110 hurdles, Tony Brown of Beaumont Ozen claimed the gold with a 13.40 time. Hunter settled for fifth with a 14.17 time.

Hunter was also part of the Guyer 4x200 relay unit that finished seventh with a time of 1:27.62.

 

Amadi sixth in triple

Denton High’s Victoria Amadi finished sixth in a tight girl’s triple jump field.

The competition in the girl’s triple jump was close from top tobottom as only five feet separated first place from ninth in the event. Mylana Hearn for Fort Bend Marshall won the event with a leap of 40-81/2 while Amadi nabbed sixth with a best of 38-01.00.

 

Meet continues today

Meet officials hope the weather stays calm today as the meet continues with finals in Class 3A and 5A.

 

CLASS 4A GIRLS

Discus — 1, Nekia Jones, Beaumont Ozen, 149-09. 2, Haley Teel, Gregory-Portland, 143-01. 3, Heather Scheetz, El Paso Hanks, 133-07. 4, Keilah Garcia, Veterans Memorial, 132-01. 5, Ijeoma Ugwunze, McKinney North, 127-03. 6, Alexis Fatheree, Richmond Foster, 126-08. 7, Jacquetta Cannon, Lancaster, 122-03. 8, Taylor Caswell, Wichita Falls Rider, 120-04. 9, Hannah Gee, Frisco Heritage, 116-02.

Pole vault — 1, Lakan Taylor, Fort Worth Boswell, 13-08. 2, Meagan Gray, Buda Hays, 12-09. 3, Emily Gunderson, Mont Belvieu Barbers Hill, 12-06. 3, Sarah Hall, Azle, 12-06. 5, Lauren Sturm, Lucas Lovejoy, 12-00. 6, Morgan Moore, Canyon Randall, 12-00. 7, Brittany Conway, Longview Pinetree, 11-06. 8, Zoe Casteel, Orange Little Cypress-Mauriceville, 11-00. 9, Rebekah Pogue, Buda Hays, 10-06.

Shot put — 1, Haley Teel, Gregory-Portland, 48-03 ¼. 2, Nekia Jones, Beaumont Ozen, 46-05 ¼. 3, Anease Linnear, Frisco Heritage, 44-07 ¼. 4, Tochi Nlemchi, Waxahachie, 41-10 ¾. 5, Leilyn Miles, Northwest Nelson, 41-05 ½. 6, Heather Scheetz, El Paso Hanks, 41-03.00. 7, Kristine Hanks, Huntsville, 41-00 ¾. 8, Crystal Onwukaife, Cedar Park, 40-03 ¾. 9, Myah Antwi, Huntsville, 39-03 ¼.

Long jump — 1, Crystal Jones, Fort Worth Western Hills, 19-03 ½. 2, Daye Shon Roberson, Houston Wheatley, 18-11 ¼. 3, Kiana Hawn, Forney, 18-10 ¼. 4, Briona Oliver, Mansfield Summit, 18-00 ¼. 5, Shamaujae Crockett, Houston Stratford, 17-09.00. 6, Jaynisha Berry, Fort Worth Western Hills, 17-07 ½. 7, Deja Beechum, Leander Rouse, 17-01 ¾. 8, Sydnei Vela, Alice, 16-11 ¾. 9, Hailey Hewitt, Pearland Dawson, Foul.

High jump — 1, Elisha Peters, Azle, 5-09. 2, Shaniya Mitchell, Bay City, 5-06. 3, Travicia Acy, Lindale, 5-06. 4, Courtney Johnson, Schertz Clemens, 5-06. 5, Dominique Brannon, Beaumont Ozen, 5-06. 6, Monique Parks, Nacogdoches, 5-04. 7, Ariana Gallegos, Kyle Lehman, 5-02. 8, Fulani Petties, Whitehouse, 5-02. 9, Diamond Ervin, Waco, 5-02.

Triple jump — 1, Mylana Hearn, Fort Bend Marshall, 40-08 ½. 2, Gabby Crank, Dallas Highland Park, 39-06 ½. 3, Taylor Walker, Waller, 39-03 ¾. 4, Asa Garcia, Texas City, 39-00.00. 5, Andrea Nwachukwu, Wylie, 38-05 ½. 6, Victoria Amadi, Denton, 38-01.00. 7, Beanndra Porter, Crowley, 37-10.00. 8, Melina Ortiz, Port Lavaca Calhoun, 36-08 ¾. 9, Kamri Hardeman, Victoria East, 35-06 ¾.

100 — 1, Eboni Coby, Lancaster, 11.84. 2, Marika Brown, Little Elm, 11.84. 3, Shelby Leppin, Cedar Park, 11.91. 4, Jaynisha Berry, Fort Worth Western Hills, 11.99. 5, Melicha Smith, Texas City, 12.01. 6, Alexus Giles, Little Elm, 12.11. 7, Deana Richardson, Northside Brennan, 12.18. 8, Tramesha Hardy, Sheldon King, 12.22. 9, Candalyn Lyons, Denton Guyer, FS.

100 hurdles — 1, Kiana Hawn, Forney, 13.99. 2, Victoria Johnson, Mansfield Legacy, 14.18. 3, Jaelin Hatton, Fort Bend Marshall, 14.34. 4, Danielle Trought, Aledo, 14.42. 5, Lyric Lawrence, Saginaw, 14.44. 6, Autymn Scales, Northside Brennan, 14.55. 7, Aerial Smith, Texas City, 14.58. 8, Sami Gonzalez, Creekview, 14.93. 9, Maike Paellmann, Corpus Christi Ray, 15.47.

200 — 1, Bealoved Brown, Beaumont Ozen, 24.37. 2, Shaniya Mitchell, Bay City, 24.43. 3, Marika Brown, Little Elm, 24.43, 4, Takyera Roberson, Houston Wheatley, 24.47. 5, Macahla Wesley, Austin Johnson, 24.48. 6, Shelby Leppin, Cedar Park, 24.75. 7, Jaynisha Berry, FW Western Hills, 24.75, 8, Alexus Giles, Little Elm, 25.03. 9, Domique Joiner, FW Southwest.

300 hurdles — 1, Kiana Hawn, Forney, 42.73. 2, Friddaus Amadu, Humble Kingwood Park, 42.87. 3, Victoria Johnson, Mansfield Legacy, 43.23. 4, Brook Wilson, Pearland Dawson, 43.27. 5, Sami Gonzalez, Creekview. 43.60. 6, Lyric Lawrence, Saginaw, 44.36. 7, Brittanie Mills, Crowley, 44.78. 8, Autymn Scales, Northside Brennan, 44.84. 9, Sarah Lewis, Marble Falls, 47.34.

400 — 1, Daye Shon Roberson, Houston Wheatley, 54.50. 2, Ambra Wesley, Wylie, 57.06. 3, Bryanah Rideaux, Humble Summer Creek, 57.31. 4, Teona Spivey, Willis, 58.22. 5, Kiana Covington, El Paso Hanks, 58.23. 6, Samantha Scoggins, Canyon Randall, 58.41. 7, Brianna Stone, Mansfield Legacy, 58.75. 8, Dominique McGill, CC Moody, 58.99. 9, Dana Broadnax, Austin Johnson, 1;02.39.

400 relay — 1, Houston Wheatley (Ashely Howard, Daye Shon Roberson, Alia Duncan, Takyera Roberson), 46.66. 2, Little Elm, 46.78. 3, Humble Summer Creek, 46.80. 4, Lancaster, 46.90. 5, Texas City, 47.15. 6, Austin Johnson, 47.92. 7, Crowley, 47.95. 8, Fort Worth Southwest, 48.33. 9, Schertz Clemens, 48.46.

800 — 1, Arin Rice, Canyon, 2:12.99. 2, Mary Beth Hamilton, Dallas Highland Park, 2:13.34. 3, Gabby Crank, Dallas Highland Park, 2:13.86. 4, Kiersten Santana, Mont Belvieu Barbers Hill 2:14:09. 5, Jessica Purtell, Georgetown, 2:15.94. 6, Rana Ryan, Northwest Nelson, 2:15.98. 7, Briana McCall, Huntsville, 2:18.15. 8, Karina Buerk, Gregory-Portland, 2:18.85. 9, Katherine Ramirez, Alice, 2:19.75.

800 relay — 1, Lancaster (A'Driana Berkhaulter, Taylor Rockwell, Alexis Flores, Eboni Coby), 1:39.15. 2, Sheldon King, 1:41.02. 3, Huntsville, 1:41.53. 4, Frisco Heritage, 1:41.72. 5, Tyler, 1:42.07. 6, Crowley, 1:42.73. 7, Lubbock, 1:43.10. 8, Corpus Christi Flour Bluff, 1:44.03. 9, Schertz Clemens, 1:44.09.

1600 — 1, Madie Boreman, Leander Rouse, 4:48.16. 2, Arin Rice, Canyon, 4:49.08. 3, Abigail Cartwright, Dallas Adams, 4:56.98. 4, Jessica Prickett, Burleson, 4:57.07. 5, Natalie Rathjen, Dallas Highland Park, 5:01.14. 6, Evelyn Chavez, New Caney Porter, 5:05.46. 7, Krysta Martinez, Edcouch-Elsa, 5:08.95. 8, Caylon McMillan, Forney, 5:10.09. 9, Fallon Spraggins, Humble Kingwood Park, 5:20.14.

1600 relay — 1, Lancaster (A'Driana Berkhalter, Taylor Rockwell, Alicia Harris, Alexis Flores), 3:46.59. 2, Houston Wheatley, 3:49.55. 3, Frisco Heritage, 3:51.67. 4, Humble Kingwood Park, 3:55.04. 5, Canyon Randall, 3:55.69. 6, El Paso Hanks, 3:55.73. 7, Leander Rouse, 3:56.78. 8, Denton Guyer, 3:57.37. 9, Schertz Clemens, 4:04.19.

3200 — 1, Jessica Prickett, Burleson, 10:26.91. 2, Madie Boreman, Leander Rouse, 10:39.29. 3, Evelyn Chavez, New Caney Porter, 11:01.79. 4, Brittany Innis, Cedar Park, 11:04.84. 5, Jenny Fritz, Dripping Springs, 11:06.70. 6, Katie Ruhala, Lucas Lovejoy, 11:15.48. 7, Fallon Spraggins, Humble Kingwood Park, 11:41.27. 8, Erika DeWitt, Canyon Randall, 12:10.01. 9, Natalie Rathjen, Dallas Highland Park, DNF.

Team: 1, Houston Wheatley, 58. 1, Lancaster, 58. 3, Little Elm, 31. 4, Beaumont Ozen, 30. 5, Frisco Heritage, 26. 6, Forney, 26. 7, Dallas Highland Park, 24. 8, Gregory-Portland, 18. 8, Leander-Rouse, 18. 8, Canyon, 18. 8, Humble Summer Creek, 18.

 

BOYS

CLASS 4A

Discus — Joas Aguilar, NorthRichland Hills Birdville, 179-01. 2, Jon Ford, McKinney North, 165-06. 3, J.W. Barnes, Georgetown, 160-07. 4, Ramon Lee, Carrollton Smith, 154-07. 5, Jayvion Hines, Humble Summer creek, 152-05. 6, Marcellus Henderson, Austin Crocket, 150-07. 7, Rey Baltazar, Marble Falls, 149-11. 8, Christopher Leyva, El Paso Ysleta, 147-04. 9, Anthony Dudley, El Paso Parkland, 114-11.

Pole vault — 1, Garrett Larson, Brenham, 15-06. 2, Noah Gilfillan, Corsicana, 15-06. 3, Mason Hardy, Nacogdoches, 15-06. 4, Dakota Breaux, Pearland Dawson, 15-00. 4, Parks McNeil, Kerrville Tivy, 15-00. 4, Ruiz Antionio, Tomball Memorial, 15-00. 7, Shea Wood, Aledo, 15-00. 8, Jose Padilla, Edcouch Elsa, 15-00. 9, Wiley Saavedra, El Paso Hanks, 14-00.

Shot put — 1, Ben Hughes, Waco University, 56-00 ¾. 2, Cody Hayes, Fort Worth Eastern Hills, 55-11 ½. 3, Adam Hood, Wolfforth Frenship, 53-02.00. 4, Patrick Hall, Seguin, 52-04 ¾. 5, Devin Bisby, Gregory-Portland, 52-02 ¼. 6, Mathew Oubre, Dayton, 51-01 ½. 7, Garrett Luke, Willis, 50-06.00. 8, Jacob Bragg, Nacogdoches, 49-09.00. 9, Benjamin Bibby, Lewisville The Colony, 49-03 ½.

Long jump — 1, Andre Jefferson, Tyler, 24-00 ¾. 2, Cameron Burrell, Fort Bend Ridge Point, 23-10 ½. 3, Logan Brittain, Canyon Randall, 22-11 ¾. 4, Xavier Hodge, Dallas Carter, 22-08.00. 5, Erin Lopez, Lubbock, 22-04 ¾. 6, Greg Hogan, Humble Summer Creek, 22-02.00. 7, David Moritz, Cedar Park, 21-10 ¼. 8, Jakobi Jones, Beaumont Ozen, 21-09 ½. 9, Bobby Garza, SA McCollum, 21-00 ¾.

High jump — 1, Logan Brittain, Canyon Randall, 6-08. 2, Landon Malbrough, Beaumont Central, 6-07. 3, Jared Lorimier, Nederland, 6-07. 4, Khalil Arnold, Mesquite Poteet, 6-06. 5, Coleman Merrill, Wolfforth Frenship, 6-04. 6, Derrick Tatum, Saginaw, 6-02. 7, Jamal Jefferson, Northside Brennan, 6-02. 8, Devante Cooks, Gregory-Portland, 6-00. 9, Dzifa Mallet, Corsicana, NH.

100 — 1, Cameron Burrell, Fort Bend Ridge Point, 10.36. 2, Tony Brown, Beaumont Ozen, 10.53. 3, Antwuan Davis, Bastrop, 10.63. 4, Darien Tennon, Fort Worth Trimble Tech, 10.68. 5, Steven Champlin, Medina Valley, 10.75. 6, Ranthony Texada, Frisco Centennial, 10.81. 7, Vernon Lott, SA Highlands, 10.82. 8, Ryan Newsome, Aledo, 10.83. 9, Kadarrius Cannon, Mount Pleasant, 10.86.

110 hurdles — 1, Tony Brown, Beaumont Ozen, 13.40. 2, Kendall Sheffield, Ford Bend Marshall, 13.85. 3, Isaiah Johnson, Bryan Rudder, 13.99. 4, Darien Tennon, Fort Worth Trimble Tech, 14.05. 5, Jalen Hunter, Denton Guyer, 14.17. 6, Jonathan Jefferson, SA Highlands, 14.38. 7, Victor Fincher, McKinney North, 14.43. 8, Emeka Nwangwu, Frisco Heritage, 14.62. 9, James Harris, SA Brackenridge, 14.66.

200 — 1, Aaron Sharp, Humble Summer Creek, 21.19. 2, Antwuan Davis, 21.22. 3, Robert Rhodes, FW Southwest. 4, Tevin Smith, Leander, 21.51. 5, Montrel Meander, Amarillo Palo Duro, 21.55. 6, Kevin Harris, Texarkana, 21.62. 7, Vernon Lott, San Antonio Highlands, 21.88. 8, Kadarrius Cannon, Mount Pleasant, 21.98. 9, J.J. Pradia, CC Flour Bluff, 22.05.

300 hurdles — 1, Darien Tennon, FW Trimble Tech, 37.45. 2, Kendall Sheffield, Fort Bend Marshall, 37.50. 3, J.W. Smith, Elgin, 37.67. 4, Jalen Hunter, Denton Guyer, 38.14. 5, Garrett Moore, Mansfield Legacy, 38.46. 6, Lafiel Smith, Lancaster, 38.51. 7, Austin Ley, Boerne Champion, 38.72. 8, Keandre Bates, El Paso Burges, 39.38. 9, Paul Hernandez, San Antonio Alamo Heights, 40.31.

400 — 1, Chris Platt, Willis, 46.64. 2, Steven Champlin, Medina Valley, 46.92. 3, Anthony Johnson, Hutto, 47.91. 4, Eric Age, Lancaster, 48.25. 5, Joshua Kerr, Rosenberg Lamar, 48.29. 6, Cody Schulz, Marble Falls, 48.68. 7, Daniel Calderon, San Elizario, 48.70. 8, Desmond Anderson, Lancaster, 48.75. 9, Chris Richardson, Granbury, 49.61.

400 relay — 1, Texarkana (Darrius Crowell, Treveon Walker, Carlos Rachal, Kevin Harris), 40.40. 2, Fort Bend Marshall, 40.80. 3, Dallas Lincoln, 40.83. 4, El Paso Burges, 40.87. 5, Beaumont Ozen, 40.98. 6, Corpus Christi Flour Bluff, 41.08. 7, Fort Bend Ridge Point, 41.11, 8, San Antonio Highlands, 41.55. 9, Fort Worth Wyatt, 41.63.

800 — 1, Robert Uhr, Lockhart, 1:54.61. 2, Michael Johnson, San Elizario, 1:54.95. 3, Gerardo Escapita, El Paso Jefferson, 1:55.29. 4, Ulisses Lopez, Royse City, 1:56.20. 5, Chris Tatum, Humble Kingwood Park, 1:56.52. 6, Darren Medrano, Georgetown, 1:57.53.7, Caleb Beacham, Tomball, 1:58.46. 8, Kaleb Vasquez, SA Brackenridge, 1:58.66. 9, Alec Saucedo, Red Oak, 1:59.31.

800 relay — 1, Humble Summer Creek (Adrian Hobley, Aaron George, Jared Benford, Aaron Sharp), 1:26.26. 2, Dallas Lincoln, 1:26.29. 3, Fort Worth Southwest, 1:26.80. 4, Fort Bend Marshall, 1:26.97. 5, Brenham, 1:27.23. 6, Corpus Christi Flour Bluff, 1:27.55. 7, Denton Guyer, 1:27.62. 8, Leander, 1:28.11. 9, Texarkana, DQ.

1600 — 1, Michael Lindberg, Humble Kingwood Park, 4:11.05. 2, Ryan Teel, Friendswood, 4:16.33. 3, Jared Robertson, Canyon Randall, 4:17.84. 4, Ivan Rodriguez, El Paso Del Valle, 4:17.86, 5, Troy Hayden, Whitehouse, 4:19.41. 6, Carter Blunt, Frisco Heritage, 4:21.79. 7, Chris Mulverhill, Cedar Park, 4:23.30. 8, Andrew Tankersley, Boerne Champion, 4:23.55. 9, Hassan Abdi, Amarillo Palo Duro, 4:30.61.

1600-relay — 1, Humble Summer Creek (Sydney Washington, Freddie Hubbard, Xiavier Lightener, Aaron Sharp), 3:15.82. 2, Lancaster, 3:15.92. 3, Texarkana, 3:17.16. 4, Fort Bend Ridge Point, 3:19.65. 5, Clint Horizon, 3:21.02. 6, Richmond Foster, 3:21.05. 7, SA Brackenridge, 3:24.97. 8, Fort Worth Southwest, 3:25.06. Corpus Christi Ray DQ.

3200 — 1, Michael Lindberg, Humble Kingwood Park, 9:14.58. 2, Ryan Teel, Friendswood, 9:22.27. 3, Troy Hayden, Whitehouse, 9:25.13. 4, Hassan Abdi, Amarillo Palo Duro, 9:25.14. 5, Chris Mulverhill, Cedar Park, 9:30.85. 6, Carter Blunt, Frisco Heritage, 9:31.43. 7, Ivan Rodriguez, El Paso Del Valle, 9:47.21. 8, Jacob Ryan, Boerne Champion, 9:56.80. 9, Julian Castellano, San Antonio Edison, 10:07.37.

Team — 1, Humble Summer Creek, 53. 2, Fort Bend Marshall, 40. 3, Beaumont Ozen, 36. 4, Texarkana, 33. 5, Dallas Lincoln, 28. 6, Fort Bend Ridge Point, 26. 7, Humble Kingwood Park, 22. 7, Canyon Randall, 22. 9, Lancaster, 21. 10, Fort Worth Southwest, 18.

 

 

 


Comments
DentonRC.com is now using Facebook Comments. To post a comment, log into Facebook and then add your comment below. Your comment is subject to Facebook's Privacy Policy and Terms of Service on data use. If you don't want your comment to appear on Facebook, uncheck the 'Post to Facebook' box. To find out more, read the FAQ .
Copyright 2011 Denton Record-Chronicle. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.